Digital Pressure Gauge Xy-pg380e
Product Photo:
Similar Products Catalog:
Products Photos Catalog Digital Pressure Gauge Photos Catalog
Product Description:
4-Digits LED Easy Read In Dark; Good Shock Resistance; Lower Mount; Φ80mm Dial
SS304 shell, Standard
Typical Feature
Dial diameter 80 mm
With 4-Digits LED Display.
Accuracy level: 0.5%FS
Wield measurement pressure range(0~160MPa), or customized
Powered 12VDC, or 24VDC;220VAC and 380VAC are optional
Multi pressure multiunit switching (PSI/Kg.F/cm²/MPa)
One key Reset
Digital Pressure Gauge XY-PG380E Brief Introduction
XY-PG380E Digital Pressure Gauge is powered by 12VDC or 24VDC,220VAC and 380VAC are optional. There are wield Measurement Range 0~160MPa, other Measurement Ranges are optional. Machinal joint include Thread, Flush Diaphragm, Clamp, Flange, Radiator and Differential Two-way Fitting.