Ff150r12ks4 Infineon 62mm, Igbt Module, 1200v, 1250w
Product Category: Main » Electronic Components and Supplies » Printed circuits and integrated circuits and microassemblies » Integrated circuits » Programmable logic integrated circuit » Ff150r12ks4 Infineon 62mm, Igbt Module, 1200v, 1250w
Product Photo:
Similar Products Catalog:
Products Photos Catalog Ff150r12ks4 Infineon Photos Catalog
Product Description:
Manufacturer Part Number: FF150R12KS4 Infineon 62mm, IGBT module, 1200V, 1250W
Description:
The FF150R12KS4
is a 62mm IGBT module with the fast IGBT2 for high-frequency switching. Applications of the FF150R12KS4 are: (1)Medical applications; (2)Motor drives; (3)Resonant inverter applications; (4)Servo drives; (5)UPS systems.
Parametrics
FF150R12KS4 absolute maximum ratings: (1)collector emitter voltage: 1200V; (2)DC-collector current: 150A; (3)repetitive peak collector current: 300A; (4)total power dissipation: 1250W; (5)gate emitter peak voltage: ±20V.
Features
FF150R12KS4 features: (1)collector emitter saturation voltage: 3.20V; (2)gate threshold voltage: 5.5V; (3)gate charge: 1.60μC; (4)internal gate resistor: 2.5Ω; (5)input capacitance: 11nF; (6)reverse transfer capacitance: 0.50nF; (7)collector emitter cut off current: 5.0-mA; (8)gate emitter leakage current: 400nA; (9)SC data: 950A.
Package Case: New and Original Package
Date Code: 2013+ Rohs
Lead Time / Delivery Time: IN STOCK, SHIP WITHIN 1-3 DAY
RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Distributor/ Supplier: ICBOND ELECTRONICS LIMITED
Company Contact:
No member photo
Contact Name: Paul
Company Name: Icbond Electronics Limited
Email: Icbond Electronics Limited
Tel: 00852-28150191
Fax:
Street Address: Unit D, 11/f., Wing
Tat Comm. Bldg., 97 Bonham Strand
East, Sheung Wan
Hk, Hk 999077
Hong Kong
Member name: IcbondElectronicsLimite
Country: Hong Kong-HK Hong Kong
Member Since: 05 August 2013
Total Leads: 525 IcbondElectronicsLimite Import Export Business Leads
Verify: Safe Import Export Tips
Similar LeadsSimilar Suppliers And Manufacturers Import Export Trade Leads
Camera Module Suppliers Camera Module Suppliers - By hampotech - On Monday 20 June 2022 2:37 am: module china camera module product description   003-0708 002-0709 is a synchronized dual lens usb camera module with 1 2 7” cmos ar0230 amp....