Lglguo Ps1206bg 2.5g Gigabit Poe Separator Standard Ieee802.3bt Standard 72w
Product Photo:
lglguo ps1206bg 2 5g gigabit poe separator ieee802 3bt 72w
Similar Products Catalog:
Products Photos Catalog Lglguo Ps1206bg Photos Catalog
Product Description:
Single-Port 10/100/1000Mbps 802.3bt PoE++ Splitter
The PS1206BG splitter separates the power and data
signals transmitted through network cables and is used in conjunction with power supply devices that comply with IEEE 802.3af/at/bt standards (such as PoE power switches, PoE centralized power supplies, PoE power transceivers, etc.), providing both data and power for network devices that do not support PoE. The PS1206BG separator can output 12V voltage, which can be used in conjunction with power supply equipment to flexibly expand household and office networks without being limited by power line layout.
Characteristic:
Speed: 10/100/1000/2500M
Working temperature: -20 ° C to+50° C
Support standard: IEEE802.3AT/BT
Indicator light: DC, working status indicator light
Input voltage: 41-57V Output: 12V6A/24V3A Two optional voltages
1.5KV isolation protection, effectively protecting electrical equipment
Size:106*77*24 (MM)
Desktop, wall-mount design
Technical Specifications
Power supply mode: 1245+, 3678-
Performance specification: Bandwidth: 1Gbps (non blocking)
Network latency (100 to 100bps); Max 20 microseconds (using 64 bytes)
Package buffer memory: 96kb
Address database size: 1024 (MAC)
Transmission rate: 1000m port, maximum 1488000 frames/second
Standards Compliance:
IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet
IEEE802.3U 100BASE-TX Fast Ethernet
IEEE802.3ab 1000BASE-T Gigabit Ethernet
IEEE802.3at Power over Ethernet Plus
IEEE802.3bt 4-pair Power over Ethernet Type-4
Size: Host: 106*77*24mm
Packaging: 125*105*55mm
Weight: 0.2kg
Environmental specifications: Working temperature: -20 ° -50 °
Working humidity: 10% -90% without condensation