Heavy Duty Slewing Drives S-iii-o-0555 That Maintain Transmission Accuracy For A Long Time
Product Photo:
heavy duty slewing drives s iii o 0555 maintain transmission accuracy
Similar Products Catalog:
Products Photos Catalog Heavy Duty Slewing Photos Catalog
Product Description:
Model: S-III-O-0555
Type: Heavy duty precision spur gear slewing drive
Slewing drive gear ratio: 5.80
Rated
output torque: 22KN.M
Rotation center diameter: 555mm
Total height with adapter flange: 185mm
Gear backlash ≤0.1mm
U-TRSM strictly controls the quality after formulating the process. The test results of the finished products are clearance ≤ 0, end face runout ≤ 0.03mm, teeth backlash ≤ 0.10mm. The slewing drives rotate flexibly and without abnormal noise.
Company Contact:
No member photo
Contact Name: Guoguo
Company Name: Unique Transmission Equipment(luoyang)co., Ltd
Email: Email / Email
Tel: +86-379-64915181
Fax:
Street Address: No.22 Binhe Road,
New & High Tech Industry
Development Zone, Luoyang Area Of
China (henan) Pilot Free Trade Zone,
471000
Website: https://en.u-transmission.com
Member name: UniqueTransmission
Country: China-CN China
Member Since: 16 June 2021
Total Leads: 196 UniqueTransmission Import Export Business Leads
Business focus: Slew Drive, Slewing Ring
Verify: Safe Import Export Tips
Similar LeadsSimilar Suppliers And Manufacturers Import Export Trade Leads
Heavy-duty Precision Slewing Drives Used In Intelligent Manufacturing Workshops Heavy-duty Precision Slewing Drives Used In Intelligent Manufacturing Workshops - By UniqueTransmission - On Sunday 23 October 2022 3:23 am: slewing drive slewing drive gear ratio 6 60 rated output torque 25kn m rotation center diameter 655mm total height with adapter flange 153mm ....
Precision Slewing Drives S-iii-o-0955 Used For Low-temperature Environment Precision Slewing Drives S-iii-o-0955 Used For Low-temperature Environment - By UniqueTransmission - On Thursday 20 October 2022 9:20 am: slewing drive slewing drive gear ratio 9 00 rated output torque 37kn m rotation center diameter 955mm total height with adapter flange 200mm ....
Vertical Support Slewing Drives S-iii-o-0510 Mounted And Fixed From The Side Vertical Support Slewing Drives S-iii-o-0510 Mounted And Fixed From The Side - By UniqueTransmission - On Thursday 20 October 2022 9:53 am: slewing drive slewing drive gear ratio 5 60 rated output torque 20kn m rotation center diameter 510mm total height with adapter flange 185mm ....
Precision Spur Gear Slewing Drive Slew Drive S-iii-o-0648 With Involute Spline Transmission Shaft Precision Spur Gear Slewing Drive Slew Drive S-iii-o-0648 With Involute Spline Transmission Shaft - By UniqueTransmission - On Sunday 3 April 2022 12:28 pm: slewing drive slewing drive gear ratio 6 60 rated output torque 25 6kn m rotation center diameter 648mm total height with adapter flange 155mm....
External Gear Slewing Drives Slew Drives S-ii-o-0841 Driven By Servo Motors In Automation Equipment External Gear Slewing Drives Slew Drives S-ii-o-0841 Driven By Servo Motors In Automation Equipment - By UniqueTransmission - On Sunday 3 April 2022 12:23 pm: slewing drive slewing drive gear ratio 10 40 rated output torque 15 9k m rotation center diameter 841mm total height with adapter flange 130mm....
Our Spur Gear Slewing Drive With Planetary Gearbox For Heavy-duty Special Vehicle Our Spur Gear Slewing Drive With Planetary Gearbox For Heavy-duty Special Vehicle - By UniqueTransmission - On Saturday 15 July 2023 4:42 am: heavy duty slewing drive slewing drive gear ratio 7 40 rated output torque 28 8kn m rotation center diameter 755mm total height 175 5mm gear ....
Our High Speed Heavy Duty Double Worm Slewing Drive Slew Drive Hse25-2 Our High Speed Heavy Duty Double Worm Slewing Drive Slew Drive Hse25-2 - By UniqueTransmission - On Thursday 20 July 2023 7:53 am: heavy duty high speed worm gear slewing drive slewing drive gear ratio 94 1 rated output torque 50kn m rotation center diameter 625mm total hei....